Skip to content

Çevrimiçi güvenlik ile ilgili hızlı ipuçları

  1. Ağları aracılığıyla ne tür bir koruma sunduklarını görmek için, İnternet servis sağlayıcınıza başvurun.

  2. Güvenlik duvarları ve izinsiz giriş algılama yazılımları da dahil olmak üzere, güvenlik yazılımını daima kurun ve çalışır durumda ve güncel kalmasını sağlayın. Bu özellikle halka açık alanlardaki korumasız kablosuz ağlarda dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, büyük önem taşır.

  3. Siz ziyaret etmeden önce bir web sitesinin güvenilirliğini ve güvenliğini ölçebilen web itibarı gibi en son teknolojileri kullanın.

  4. Web tarayıcınızı en son sürümüne güncelleyin ve sunulduğunda, güvenlik yamalarını kurun ve script eklentisi olmayan bir tarayıcı kullanın.

  5. Microsoft Windows işletim sistemini kullanıyorsanız, “Otomatik Güncelleme” özelliğini etkinleştirin ve kullanıma sunulur sunulmaz, yeni güncellemeleri yükleyin.

  6. Göndereni tanıyor olsanız bile, beklenmedik ya da garip görünen e-postalara karşı dikkatli olun - bu e-postalardaki ekleri asla açmayın ya da bağlantılara tıklamayın.

  7. Hesap ayrıntılarını isteyen e-postalar aldığınızda dikkatli olun (finansal kurumlar e-postalarında neredeyse asla finansal ayrıntılar istemez) - finansal bilgilerinizi asla e-posta ile göndermeyin.

  8. Şüpheli e-postaları ilgili yetkililere rapor edin.

  9. Yazılım yüklenmesini gerektiren web siteleri konusunda dikkatli olun - daima son kullanıcı lisans sözleşmelerini dikkatle okuyun ve istediğiniz programa ek olarak başka "programlar" da yüklenecekse, kurulum sürecini iptal edin.

  10. Sadece tarayıcının alt tarafında bir kilit simgesi görüntülenen sitelerde kişisel bilgilerinizi verin.


Sosyal Ortam

Bizimle iletişim kurun