Skip to content

Sık sorulan sorulara ve yaşanan kaygılara yanıtlar bulun

Tümünü aç

Siber zorbalık nedir?

Bilgi ve iletişim teknolojisinin (cep telefonları, bilgisayarlar ve diğer elektronik cihazlar) kasten ve art arda birilerini rahatsız etmek için kullanımı.

"Cinsel içerikli mesajlar" nedir?

Açık saçık ya da cinsel içerikli mesajlar ya da fotoğraflar gönderme eylemi - özellikle cep telefonlarını kullanarak.

Çocuklarımın internet kullanımını filtrelemeli miyim?

Birçok aile, teknolojiyi sorumluluk bilinci içerisinde kullanacakları konusunda çocuklarına güvenebileceklerini düşünür. Böyle bir ihtimal söz konusu olsa da, çocuklar kendilerini istemeden hiç planlamadıkları bir yerde gezerken (ya da bir siber suçlu tarafından yönlendirilmiş) bulabilirler. Bu nedenle, biz dolandırıcılık yapan ya da bilgisayar korsanlarının saldırısına uğramış sitelere erişimi engelleyen, tanınmış bir güvenlik ürünü kullanmanızı öneriyoruz. Ve çocuğun yaşına ve olgunluk seviyesine bağlı olarak, en uygun olduğunuzu düşündüğünüz şekilde, site kategorilerini ya da belirli siteleri filtrelemelisiniz. Ancak, bu teknoloji çocuklarınızı neyin doğru, neyin yanlış olduğu konusunda yönlendirmeniz ve onlara karşı karşıya kaldıkları şeyin kötü olup olmadığını açıklamanız gereksinimini ortadan kaldırmaz.

Oğlum ya da kızım sürekli Facebook'a girip giremeyeceğini soruyor.
Ona ne söylemeliyim?

İlk olarak, birçok sosyal ağ sitesine katılmanız için en az 13 yaşında olmanız gerekir. Ve çocuklarınızın yeterince büyük olduklarını varsaysak bile, gerekli ayarları yapmaları ve sosyal ağ sitelerini akıllıca kullanmaları için onlara yol göstermeli ve akıl vermelisiniz. Olası en güçlü gizlilik ayarlarının kullanılması çok önemlidir - ama gizliliği korumanın ve iyi bir çevrimiçi itibara sahip olmaya devam etmenin en iyi yolu, yayınladığınız her şeyin geniş kapsamlı bir şekilde paylaşılabileceğini varsaymak ve insanlara (ister tanıyın, ister tanımayın) çevrimiçi olarak saygılı davranmaktır.

Sosyal Ağlarda Güvenlik için İpuçları (PDF/İng.) adlı güvenlik kılavuzumuza göz atarak daha fazla bilgi edinin.

Çocuğuma kaç yaşında cep telefonu almalıyım?

Bu kişisel bir karardır ve cep telefonunun ne amaçla kullanılacağına bağlıdır. Birçok aile çocuklarına güvenlik nedenleri ile - aileleri ile iletişim kurabileceklerini ve gerekli olduğunda, çocuklarla iletişim kurulabileceğini bilmek için - telefon almaktadır.

Son dönemdeki araştırmalarda elde edilen veriler, çocuklara yaklaşık 12 ya da 13 yaşında ya da orta okula başlarken telefon alındığını göstermektedir (Pew Internet & American Life tarafından yapılan bir çalışmaya göre).

Yaş ölçütüne ek olarak, çocuğunuzun telefonun sorumluluğunu almaya hazır olup olmadığını (kırma, kaybetme) ve yaşları daha büyükse, giderlerin (mesajlaşma, kullanım giderleri) karşılanmasına yardımcı olup olmayacaklarını da göz önünde bulundurmanız gerekir.


Sosyal Ortam

Bizimle iletişim kurun