Basın Bültenleri

Trend Micro ile Android uygulama mağazaları güvenlik korumasına alındı

Trend Micro’nun ‘Mobile App Reputation’ teknolojisi, yazılım tehditleri, gizlilik riski ve kaynak harcama etkisini derinlemesine, otomatik olarak analiz ediyor ve Google Android Market ve üçüncü parti uygulama mağazalarını güvene alıyor

Tags: Android güvenliği Mobil Güvenlik #android #AndroidMarket GoogleBouncer

Küresel bulut güvenliğinin lideri ve mobil güvenlik uzmanı Trend Micro, mobil uygulama kullanıcıları için özel bir teknoloji geliştirdiğini duyurdu. Trend Micro™ Mobile App Reputation, zararlı yazılım içeren, gizli verileri çalma potansiyeli olan ve pil, hafıza ve bant genişliği gibi sistem kaynağını kötüye kullanma riski bulunan uygulamaları doğrudan algılayan, analiz eden ve puan veren endüstrideki ilk mobil uygulama güvenlik teknolojisi olarak piyasaya sürüldü.

Trend Micro, bulut tabanlı Smart Protection Network altyapısı ile şirketleri ve bireyleri her gün milyonlarca tehditten koruyarak bulut tabanlı teknolojilerde dünya lideri olduğunu ispat etti. Bu yenilikçi teknoloji sayesinde ise, Trend Micro’nun kurumsal ve bireysel ürünlerdeki başarısı, son kullanıcılar, kurumlar, uygulama geliştiricileri, ağ operatörleri ve uygulama mağazası sağlayıcılarına kadar uzanıyor. Uygulamanın altında yatan kodun ve uygulamanın bağlandığı web sitelerinin analiz edilmesi ile uygulama davranışının sürekli kontrol altında tutulması sayesinde Trend Micro, birçok bilgiyi aynı anda bir araya getirerek tehlikeli ve aşırı kaynak harcayan mobil uygulamaları algılıyor ve engelliyor.

Google Bouncer hizmetine benzer şekilde Google’ın Android Market’indeki zararlı yazılımları tespit etmeye odaklanan Trend Micro Mobile App Reputation, mobil uygulamaların özniteliklerini de analiz ediyor. Trend Micro Mobile App Reputation sadece Google’ın resmi Android marketi’ini değil üçüncü parti Android uygulama mağazalarından indirilen uygulamaları da denetliyor. Bouncer’dan farklı olarak sadece zararlı kodları analiz etmekle kalmayan Trend Micro Mobile App Reputation, gizlilik riskleri ve sistem kaynak harcamasını da inceliyor.

Google’ın son açıklamasına yanıt veren Trend Micro CTO’su Raimund Genes, “Google Bouncer hizmeti, Google’ın uygulama mağazası için fazladan güvenlik kontrolü sağlamak adına harika bir ilk adım oluşturuyor. Ancak yine de diğer tüm Android uygulama mağazaları için güvenlik ölçümlerine ihtiyaç var” yorumunda bulundu.

Research2Guidance araştırma şirketine göre, Android Market’te 2011 Eylül ayından bu yana 500 binden fazla uygulama yayımlandı. Trend Micro tehdit araştırmacıları, aydan aya %60’lık bir artış göstermekle birlikte, 2011 yılında binden fazla zararlı Android uygulaması tespit etti. Yine Trend Micro tehdit araştırmacıları, 2012’de zararlı Android uygulamalarının 120 bini geçmesini öngörüyor. Ayrıca Google’ın verilerine göre, aylık bir milyar uygulama artış hızıyla, 2011 Aralık ayında Android Market’te 10 milyar uygulama indirme sayısına ulaşıldı. Açıkça görünen o ki, bu pazar hem uygulama geliştiriciler hem de siber suçlular için hızla gelişiyor.

Trend Micro CTO’su Raimund Genes, “Yıllardır mobil alanda çalışıyoruz. Bunun sonucunda mobil ekosisteme, bulut güvenliğindeki tecrübemizi de kullanarak mantıksal bir koruma sağlıyoruz. Bu teknolojinin esnek yapısı günümüzde ve gelecekteki birçok seçeneği de karşımıza çıkarıyor. Potansiyel üçüncü parti uygulama mağazaları ve içine zararlı yazılım aktarılmış uygulamalar, üzerinde çalıştığımız inisiyatiflerden sadece bazılarını oluşturuyor” dedi. Genes sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Teknolojimizi, uygulamaları otomatik olarak inceleyerek dağıtılmasını sağlayan üçüncü parti uygulama mağazalarında kullanılacak şekilde sağlıyoruz. Mobil uygulama itibarının bütünleştirilmesi kullanıcıların korunmasına yardımcı olurken, daha önceden indirilmiş uygulamaların potansiyel güvenlik, gizlilik ve kaynak etkileri de taranıyor.

Başlangıçta Android ve Symbian uygulamalarının taranmasını sağlayacak güvenlik çözümü, daha sonra diğer platformlarda da yer alacak. Genes: “250 binden fazla uygulamayı takip ediyor ve görüntülüyoruz. Bunun yanında günde 5 binin üzerinde yeni uygulama ve uygulama güncellemesini veri tabanımıza ekliyoruz. Hedefimiz, mobil ekosistemdeki kritik verilerin güvenliğini sağlamak için en büyük ve en hızlı kaynağı sağlamak. Açıkçası diğer uygulama platformları da bu hedefin önemli bir parçasını oluşturuyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Trend Micro’nun mobil güvenlik çözümünün hem kurumsal hem de bireysel kullanıcıları şimdiden mobil uygulama itibarının faydalarını, artan Android tabanlı tehditler karşısındaki hızlı güncellemeler sayesinde görüyor.
Bireysel kullanıcılar Android zararlı yazılım tarayıcısını bedava olarak https://market.android.com/details?id=com.trendmicro.tmmspersonal adresinden,

Kurumsal kullanıcılar Trend Micro mobil güvenlik çözümleriyle ilgili detaylı bilgiyi http://www.trendmicro.com.tr/kurum/uc-nokta-ve-mobil-guvenligi/index.html adresinden edinebilir.

Trend Micro Hakkında

Güvenlik yazılımı ve çözümlerinin global lideri Trend Micro, dijital bilgilerin alınıp verilmesinde daha güvenli bir dünya yaratmak için çabalamaktadır. Çalışanları son 25 yıldır yeni teknolojilerin potansiyelini ve bilgi paylaşmanın yeni yollarını denetim altına almakla uğraştıklarından, kişisel, aile, iş ve devlet bilgilerinin korunmasına odaklanmıştır.

Günümüz kuruluşlarında, rekabet avantajını oluşturan ve çalışma mükemmelliğini güçlendiren bilgiler en stratejik varlığa dönüşmüştür. Mobil, sosyal ve bulut teknolojilerinin patlamasıyla bu bilgilerin korunması her zamankinden daha zorlayıcıdır. Kuruluşlara akıllı bir koruma stratejisi gerekmektedir.
Trend Micro, dağıtılması ve yönetilmesi kolay olan yenilikçi güvenlik çözümleriyle bilgilerin akıllıca korunmasını sağlar ve gelişen ekosisteme uyar. Trend Micro çözümleri, mobil cihazların, uç noktaların, ağ geçitlerinin, sunucuların ve bulutun katmanlı içerik güvenliğini sağlar. Gelişmiş hedefe yönelik saldırıların tehdit ettiği kuruluşlar, bu çözümleri kullanarak son kullanıcılarını, gelişen veri merkezi ve bulut kaynaklarını ve bilgilerini koruyabilirler.

Çözümlerin tümü, bulut tabanlı global tehdit istihbaratı Trend Micro™ Smart Protection Network™ tarafından güçlendirilir ve dünyanın her yerinden 1200 tehdit uzmanı tarafından desteklenir.

Trend Micro Incorporated ile ürünler ve hizmetlerle ilgili ek bilgileri, www.trendmicro.com.tr adresinden edinebilirsiniz. Ya da bizi @TrendMicroTR adresinde Twitter'daki haberlerimizden takip edebilirsiniz.