GİZLİ BİLGİLER

Gizli bilgileriniz güvende mi?

İnternetin derinliklerinde, siber suçluların İnterneti sizin gibi aktif şekilde kullanan tüm kişilerin bir sicilini oluşturabilmelerine yetecek kadar binlerce telefon numarası, e-posta adresi, bankacılık bilgileri ve kişisel konuşmalar bulunmakta.

Bu 2014 yılında, çok daha fazla tehdidin etrafınızı saracağını tahmin etmekteyiz. Kişisel bilgileri toplayan sosyal medya dolandırıcıları sürekli olarak sizi izleyecek. Verileri çalmaya yönelik mobil bankacılık uygulamaları, en sevdiğiniz uygulama mağazalarını çöplüğe çevirecek. Siber suçlular İnternetin Derinliklerinden aldıkları ve sizin hakkınızda sahip oldukları tüm bilgileri açığa çıkaracak veya satacaklar.

“Her Şeyin İnterneti” gibi kavramlar ve giyilebilir cihazlar dijital yaşamınızı elbette geliştirebilir, ancak başka kişilerle paylaşmak istemeyeceğiniz özel bilgileriniz siber suçluların hedefi haline gelir. Dijital yaşamınız çevrimiçi olarak teşhir edilmişken nasıl güvende kalabilirsiniz?

Aşağıdaki birkaç basit ipucuna göz atın.
Dolandırıcılığın ve kimlik bilgileri hırsızlığının önüne geçmek için, paylaştığınız, etiketlediğiniz, beğendiğiniz veya indirdiğiniz şeylere dikkat edin.
Mobil bankacılık işlemleri için güçlü parolalar, yasal uygulamalar, güvenli cihaz ayarları ve güvenilir mobil çözümler kullanın.
Tıklamadan önce alan adlarının geçerliliğini kontrol edin ve kişisel bilgilerinizi isteyen mobil kimlik avı sitelerine dikkat edin.
Güvenilir satıcılara ait siteleri yer imlerinize ekleyin ve listenize bağlı kalın. Gerçek olamayacak kadar güzel görünen reklamları tıklamaktan sakının.
Parola kurtarma ayarları belirleyin, her bir hesap için farklı parola kullanın ve daima yedeklemeler oluşturun.
Birçok tehdit vektörü genelinde kötü amaçlı karmaşık yazılımları engelleyen kapsamlı çözümleri kullanın.